Wspinaczka to sport, który można uprawiać na kilka sposób w zależności od terenu, pogody i własnych upodobań. Jednym z jej rodzajów jest wspinaczka sportowa na czas, która odbywa się na specjalnych ściankach, które stanowią tor rywalizacji dwóch zawodników jednocześnie. Zobacz, komu udało się pobić rekord Guinnessa we wspinaczce sportowej na czas — w kategorii kobiet i mężczyzn.
Aktualny rekord Guinnessa w kategorii kobiet
2024, Paryż, Aleksandra Mirosław
Aleksandra Mirosław nie przestaje zaskakiwać! Wygląda na to, że wspinaczka na czas jest zdominowana przez Polkę. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu już w pierwszym starcie pobiła swój własny rekord, uzyskując czas 6,21 sekundy. Kilkanaście minut później poprawiła swój czas, wprawiając w osłupienie zarówno kibiców, jak i komentatorów. Wspięła się w czasie 6,06 sekundy!
To już trzynasty raz, gdy przy nazwisku Aleksandry Mirosław zapaliły się literki WR oznaczające najlepszy wynik na świecie. Nie pierwszy raz znalazła się na ustach całej Polski i świata. Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze kilka lat temu myślała o zakończeniu swojej kariery sportowej.
Po wygranych mistrzostwach w Innsbrucku postanowiła trenować dalej. Mimo że podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio pobiła rekord świata, zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji. Wspinaczka była wówczas rozgrywana w trójboju, podczas gry specjalnością rekordzistki jest wspinanie na czas. W tym roku wspinaczka na czas po raz pierwszy w historii pojawiła się jako oddzielna dyscyplina.
Dzięki temu Ola Mirosław nie tylko pobiła rekord olimpijski i świata, ale także ma ogromne szanse na medal. Finał wspinaczki na czas odbędzie się w środę, 7 sierpnia. Czy Aleksandra wróci do Polski z pierwszym medalem olimpijskim w karierze?
Poprzedni rekord Guinnessa w kategorii kobiet
2023, Włochy, Aleksandra Mirosław
Co to jest za kobieta! Aktualny kobiecy rekord Guinnessa we wspinaczce sportowej na czas nadal w rękach Aleksandry Mirosław! Polka dokonała tego 15 września 2023 roku podczas rozgrywanych w rzymskim Foro Italico zawodów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Wspięła się wówczas w czasie 6,24 sekundy!
Co ciekawe, reprezentantki Polski z doskonałej strony pokazały się w pierwszych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w chińskim Wujiangu. Aleksandra Mirosław zajęła pierwsze miejsce, wyrównując własny rekord świata.
Droga do tego złota była wymagająca i trudna. Całe zawody były dla mnie dużym wyzwaniem mentalnym, ale cieszę się, że tu byłam i miałam możliwość się z tym zmierzyć. Jestem za to bardzo wdzięczna – powiedziała rekordzistka w rozmowie z Polskim Radiem.
To już ósmy raz, kiedy Aleksandra Mirosław pobija rekord Guinnessa, w tym siedem razy swój własny. Nie pozostaje nam nic innego jak mocno trzymać kciuki za kolejne przełamane bariery.
2023, Korea Południowa, Aleksandra Mirosław
Tym razem niepowstrzymana zawodniczka podczas zawodów Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej w Seulu w Korei Południowej 28 kwietnia 2023 roku pokonała tor w zawrotne 6,25 sekundy!
Aleksandra Mirosław jest podwójną mistrzynią świata i podwójną mistrzynią Europy we wspinacze sportowej. Kobieta swoim niepowtarzalnymi wyczynami na ściance wspinaczkowej pobiła rekord Guinnessa już 7 razy z rzędu.
Co ważne, aktualnie weryfikowany jest kolejne rekordowe przejście Polki — podczas rozgrywanych w rzymskim Foro Italico zawodów kwalifikacyjnych do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu kobieta na ściance osiągnęła wynik 6,24 s.
2021, Japonia, Aleksandra Mirosław
Poprzedni kobiecy rekord Guinnessa we wspinaczce na czas również należy do Aleksandry Mirosław. Zawrotne tempo osiągnęła podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021, pokonując tor w zaledwie 6,84 sekundy! Pobiła tym samym wynik poprzedniej rekordzistki o 0,12 sekundy.
Olimpijska wspinaczka sportowa odbywa się na 15-metrowej sztucznej ścianie, usytuowanej pod kątem 95 stopni. Pojedyncza linia składa się z 20 chwytów i 11 stopni, zawsze ułożonych identycznie. Podczas przejścia, zawodnik asekurowany jest za pomocą specjalnej liny.
Dotychczas wspinacza sportowa nie była wpisana na listę konkurencji Igrzysk Olimpijskich. Aleksandra Mirosław pobiła więc rekord świata podczas debiutu tej dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2021. Trenerem Aleksandry jest jej mąż, Mateusz Mirosław.
Aktualny rekord Guinnessa w kategorii mężczyzn
2024, Paryż, Samuel Watson
Samuel Watson, podobnie jak Aleksandra Mirosław, przechodzi samego siebie. Po raz drugi na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu pobił swój własny rekord.
Co ciekawe, to nie on zdobył złoty medal. Walkę o złoto przegrał w półfinale z Wu Pengiem, pobiegł zbyt ostrożnie i zatrzymał zegar na 4,93. Rekord świata pobił podczas biegu o brąz. Właśnie wtedy uzyskał fenomenalny czas – 4,74 sekundy.
Czasy uzyskiwane przez wspinaczkowych sprinterów są już naprawdę mocno wyśrubowane. Jak daleko mogą przesuwać tę granicę?
Poprzednie rekordy Guinnessa w kategorii mężczyzn
2024, Paryż, Samuel Watson
Nie tylko Aleksandra Mirosław rozpoczęła igrzyska olimpijskie w wielkim stylu. W trakcie eliminacji mężczyzn również padł rekord świata. Od teraz wynosi on 4,75 sekundy, a poprawił go poprzedni rekordzista, Sam Watson z USA.
Podczas tego samego etapu wyścigów Veddriq Leonardo (rekordzista z 2021 roku) wyrównał poprzedni rekord Samuela, uzyskując czas 4,79.
2024, Wujiang, Samuel Watson
Samuel Watson, 18-letni reprezentant USA dwukrotnie pobił rekord świata podczas eliminacji zawodów Pucharu Świata w chińskim Wujiangu. W swojej pierwszej próbie Watson pokonał ścianę w 4,85 s., bijąc o 0,05 s rekord Indonezyjczyka Veddriqa Leonardo. W drugiej uzyskał jeszcze lepszy czas – 4,79.
2021, Korea Południowa, Veddriq Leonardo,
28 maja 2021 roku tytuł mistrza świata we wspinaczce sportowej w kategorii mężczyzn zdobył Veddriq Leonardo, wspinacz z Indonezji. Ustanowił rekord Guinnessa z wynikiem 5,20 sekundy na IFSC Climbing World Cup. Jest mistrzem igrzysk azjatyckich w sztafecie na szybkość z 2018 roku oraz mistrzem Azji we wspinaczce sportowej z 2019 roku.
Veddriq Leonardo od dziecka wiedział, że wspinaczka jest sportem idealnym dla niego. Musiał on pokonać wiele przeszkód, począwszy od braku wsparcia w rodzinie, po brak pieniędzy na sprzęt do wspinaczki i bardzo słabe zaplecze treningowe.
Sytuacja stała się jeszcze gorsza, kiedy w 2015 roku Veddriq nie był w stanie zebrać niezbędnych środków na Mistrzostwa Juniorów w Wspinaczce w Yogyakarcie. Oznaczało to dla niego przerwę we wspinaniu, która trwała aż do 2017 roku. Wtedy, podczas National Rock Climbing Championships został zauważony przez Hendrę Basyir, trenera indonezyjskiej narodowej drużyny wspinaczkowej. Od tamtego przełomowego spotkania, jego kariera we wspinaczce nabrała niesamowitego tempa, a o jego osiągnięciach zaczął mówić cały świat.
2017, Chiny, Reza Alipour
Poprzednim rekordzistą świata we wspinaczce sportowej mężczyzn jest Reza Alipour, wspinacz z Iranu. 30 kwietnia 2017 roku na Mistrzostwach Świata we Wspinaczce Sportowej w Nanjing w Chinach ukończył tor z wynikiem 5,48 sekundy. Niesamowitego wyczynu dokonał w półfinale przeciwko Bassie Mawemowi z Francji.
Został wybrany Sportowcem Roku 2017 Międzynarodowego Stowarzyszenia Igrzysk Światowych. Na swoim koncie ma liczne medale, w tym złoto zdobyte podczas Mistrzostw Świata 2018 w Insbrucku i Igrzysk Światowych 2017 we Wrocławiu. W Internecie nazywany perskim gepardem oraz Usainem Boltem w biegu po ściance.
Poprzedni rekord z 2014 roku wynosił 5,60 sekundy i należał do Danyjiło Bołdyrewa z Ukrainy.