W piątek 24. czerwca 2016 roku w Wiśniewku gm. Damasławek firma DEKA TRADE wraz z Piotrem Pielichowskim, kucharzem znanym z programu Master Chef, ustanowili nowy Rekord Polski na największą porcję zupy fasolowej.
Wydarzenie miało miejsce podczas obchodów pięciolecia istnienia firmy. Z tej okazji zorganizowany został festyn rodzinny, na który zaproszono mieszkańców okolicznych miast i wsi. Wśród przewidzianych atrakcji znalazła się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami, biesiada przy tanecznej muzyce oraz wiejski stół z przysmakami kuchni staropolskiej.
Jako punkt kulminacyjny spotkania zaplanowano ustanawianie Rekordu Polski na największy gar zupy fasolowej.
Przygotowania trwały od godziny 12:00. Pod bacznym okiem Piotra Pielichowskiego do potężnego naczynia wrzucane były kolejne składniki:
- 80 -100 kg fasoli
- 30 kg kiełbasy
- 20 kg boczku
- 600 ziemniaków
- 500 marchewek
- 300 cebul
- 80 główek cebuli
- 10 kurczaków
- przyprawy
W okolicach 16:00, kiedy na miejscu pojawił się sędzia Biura Rekordów, zupa fasolowa była niemal gotowa. Mierzenie ilości potrawy było właściwie tylko formalnością, ponieważ 550 litrowy gar wypełniony był po brzegi! Obecny rekord to dokładnie 549,5 litra. Po ogłoszeniu wyniku i uroczystym wręczeniu certyfikatu, wszyscy goście zaproszeni zostali do degustacji.
Osiągnięcie DEKA TRADE i Piotra Pielichowskiego jest tym bardziej znamienne, że akurat na 24. czerwca przypadł najgorętszy dzień tego miesiąca. Temperatura sięgała 35 stopni, a niebo było bezchmurne. Stanie przy ogromnym rozgrzanym garze, tuż obok rozpalonego paleniska, było prawdziwym poświęceniem!
Gra była jednak warta świeczki. Firma DEKA TRADE dołączyła do zacnego grona rekordzistów!
Warto dodać, że w sierpniu 2016 w Będzinie przyrządzono jeszcze więcej zupy fasolowej – 825 litrów. Gotowanie odbywało się jednak nie w jednym garnku, a trzech kuchniach polowych, zatem będzińskie osiągnięcie nie może być porównywane do rekordu zdobytego przez DEKA TRADE.
POPRZEDNI REKORD W KATEGORII ZUPA FASOLOWA:
Poprzedni rekord w tej kategorii został ustanowiony w niedzielę 28 czerwca 2015 podczas Dni Gorzyc. Organizatorem wydarzenia była Gmina Gorzyce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.
Do przygotowania „fasolki” użyto fasoli wrzawskiej – wyjątkowego produktu z terenu wideł Wisły i Sanu, który dzięki panującemu tam mikroklimatowi prezentuje wysoką jakość potwierdzoną wpisem do unijnego systemu jako Chroniona Nazwa Pochodzenia.
Impreza odbyła się na płycie stadionu KS Stal Gorzyce. Przygotowania do wydarzenia rozpoczęto od ustawienia patelni. Następnie namoczono fasolkę (ponad 50 kg) w wodzie i przyrządzano ją zgodnie z tradycyjnym przepisem. Do patelni z namoczoną fasolą dolano 195 litrów wody, 75 gramów liści laurowych, 320 gramów ziela angielskiego, 13 kilogramów surowych żeberek wieprzowych, 14 kilogramów pokrojonej w kostkę marchewki oraz 7 kilogramów pokrojonej pietruszki.
Nad gotowaniem czuwali zaproszeni na próbę ustanowienia rekordu Polski kucharze. W krojeniu i przygotowaniu składników pomogły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. Po dwóch godzinach, na patelnię wrzucono jeszcze pokrojoną w kostkę łopatkę – 7,8 kg i boczek – 10,5 kg. Na godzinę przed zakończeniem gotowania dodano 7,6 kg pokrojonej w półplastry kiełbasy wiejskiej oraz 22 kg przesmażonej kiełbasy zwyczajnej. Całość uzupełniono jeszcze wodą oraz kolejno: cebulą – 7 kg, selerem naciowym – 24 sztuki, czarnym pieprzem – 0,5 kg, papryką ostrą – 20 gramów, solą – 2,5 kg, majerankiem – 120 gramów, posiekanym drobno czosnkiem – 7 główek, koncentratem pomidorowym – 18 kg i śmietaną – 2 litry.
Gotowanie zupy zakończyło się około godziny 16. Niezależni eksperci stwierdzili, że wynik osiągnięty w Gorzycach to 365 litrów, czyli 321,1 kg. Zgodnie z wytycznymi, ugotowane danie należało przekazać zgromadzonej na wydarzeniu publiczności. Gościom tak smakowała zupa, że do godziny 18 patelnia była już pusta. Podczas imprezy zbierano datki na zakup defibrylatora w ramach akcji prowadzonej przez druhów – strażaków – „Gorzyce – gmina bezpiecznego serca”.