Duże festiwale muzyczne zazwyczaj wiążą się z imponującą oprawą. Jednak ani Opener, ani Woodstock, ani żaden inny festiwal nie tylko w Polsce ale i na świecie na świecie nie może równać się z tym, co mieliśmy okazję zobaczyć w Brazylii!
To chyba oczywiste, że do państwa znanego z najbardziej imponującego karnawału na świecie w Rio de Janeiro i hucznych imprez ulicznych będzie należał podobny rekord. To właśnie Brazylia ustanowiła nowy rekord Guinnessa, budując na jeden z festiwali muzycznych największa scenę świata. The Villa Mix Festival Goiânia to organizowana od pięciu lat coroczna impreza zrzeszająca fanów muzyki brazylijskiej, na której za każdym razem zbiera się około 48 tysięcy widzów i proponująca im w swoim lineupie takie gwiazdy muzyki brazylijskiej, jak Ivete Sangalo. Jorge&Mateus, Wesley Safadão czy Luan Santana (wokalista brazylijskiego gatunku muzycznego música sertaneja. Zbieżność nazwisk z Carlosem Santaną przypadkowa!)
Swoim wyczynem Brazylijczycy pokonali poprzedni rekord, ustanowiony na koncercie rockowej grupy U2 podczas jej trasy koncertowej „360 Tour”. Tegoroczne wydarzenie odbyło się nieco wcześniej niż zazwyczaj, co było związane właśnie z montażem ogromnej sceny. Sama konstrukcja miała powierzchnię 2788,39 m², za to jej wysokość wynosiła 52,34 m. Urzeczywistnienie tej niesamowitej konstrukcji zajęło organizatorom 31 dni i zajmował się tym sztab składający się z 1,5 tysiąca osób, transportujących w czasie trwania budowy 628 ton materiałów. Same telebimy LED, na których widzowie w dalszych rzędach mogli obserwować koncerty, miały powierzchnię 1191,5 m².
Poprzedni rekord, jak już wspomnieliśmy, należy do U2, który podczas swojej trasy koncertowej w latach 2009-2011 woził ze sobą dotychczas największą scenę na świecie. Moloch, skonstruowany dla U2, miał wysokość równych 50 m, kształt statku kosmicznego, powierzchnię 2694 m² i nosił dumną nazwę „The Claw” (ang. pazur, szpon). Obiekt okazał się dość wymagający w obsłudze – na jego zbudowanie przeznaczono aż 20 milionów funtów brytyjskich, za to jego transport w czasie trwania trasy koncertowej pochłonął kolejnych 15 milionów. Nic dziwnego, skoro The Claw po złożeniu zajmował powierzchnię aż 120 ciężarówek.
Porównując te dwie sceny, kolos z festiwalu Villa Mix tylko nieznacznie przewyższa ozdobę koncertów rockowych sprzed kilku lat. Jest o 2,34 m wyższy od The Claw, a ich powierzchnia również jest zbliżona – brazylijska scena jest o zaledwie 94 m² większa, co w skali tysięcy metrów nie robi dużej różnicy. Można więc powiedzieć, że rekord został pobity o włos. Mimo to upór Brazylijczyków i ich kreatywność budzą niekłamany podziw – spójrzcie sami na tę barwną konstrukcję.